MARKALAR

Şirketimize Ait 5 Marka

BASINDA ENDER

Medya'da Ender

SATIŞ NOKTALARI

Kalite Yanıbaşınızda

PENTA SPOR AYAKKABI

Nikko ve Voll'ü Keşfedin

BASIN ODASI

Ender Plastik ile ilgili kurumsal,fuar ve sektörel geliştirmeleri yakından takip etmek için basın odamızı inceleyin!

 ›  BASIN ODASI
Ender Plastik

100 MİLYON $'LIK PAZARDA, TERLİKLER HAVADA UÇUŞUYOR!

Havaların ısınmasıyla birlikte terlik sektöründe de rekabet giderek artıyor. Dev reklam bütçeleriyle ekranlarda kıyasıya bir rekabete giren terlik şirketleri, 100 milyon dolarlık terlik pazarında aslan payını kapmak için savaş veriyor. Nasıl vermesinler ki; Türkiye'de özellikle Rusya pazarı gözönünde bulundurularak 1995'den sonra ciddi yatırımlar yapıldı. Bir anda merdiven altı ile birlikte yılda 350 milyon çift terlik üretecek kapasite ortaya çıktı. Ancak 1998'den sonra Rusya pazarında işler beklendiği gibi gitmeyince tüm üretici firmalar da yılda 30-35 milyon çift terliğin satıldığı iç piyasaya bel bağladılar.

Rusya pazarının yerini ise başka pazarlarla doldurarak ihracatı da ihmal etmediler. Türk terlik üreticileri, iç pazardaki rekabeti, yurtdışına da taşımayı başardı. 10 milyar dolarlık ihracat hacmi olan dünyanın en büyük terlik üreticisi Çin'e bile kafa tutmaya hazırlanan Türk terlik sektörü, 350 milyon çiftlik üretim kapasitesiyle, her geçen gün potansiyelini biraz daha artırıyor.

Sektörün en büyük oyuncuları
Terlik sektörünün en büyük oyuncuları arasında Polaris, Gezer, Muya, Arrow, Ender Plastik ve Ceyo var. Ortalama 2 milyon dolarlık reklam bütçeleriyle değme sektörlere taş çıkartan terlik sektörünün büyük oyuncularının en büyük sıkıntısı ise sektördeki merdivenaltı üretim.


Daha önce Nefise Karatay, Emine Ün, Neşe Erberk ve Sibel Can'dan sonra şimdi de Seda Sayan'ı reklam filmlerinde oynatan Polaris, yılda 3 milyon çift terlik üretiyor. Geçen yıl 28 milyon dolarlık ciroya imza atan Ziylan Grubu'nun terlik markası Polaris, 2002'de 2.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ziylan Ayakkabı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, şu ana kadar 4 milyon dolarlık ihracat bağlantısı yaptıklarını, bu yıl sonunda ise 6 milyon doların üzerinde bir ihracat gerçekleştireceklerini söyledi. Aralarında Amerika, Yunanistan, İtalya, Almanya, Japonya, Kanada, Panama, Norveç gibi ülkelerin bulunduğu 18 ülkeye ihracat yaptıklarını hatırlatan Ziylan, 2005 yılı ihracat hedeflerinin 10 milyon dolar olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz aylarda Hollanda'da yerel bir üreticiyle 150 bin dolara mal olan 250 metrekarelik bir showroom açtıklarını hatırlatan Mehmet Ziylan, Amerika, Almanya ve ingiltere ofislerinin de yıl sonuna kadar açılacağını söyledi.

Polaris'in iç piyasadaki potansiyelini bu kez farklı ürünlerle desteklemeye hazırlandıklarını ifade eden Ziylan, Polaris markalı saat, gözlük ve parfüm üretimi için de yatırım yaptıklarını vurguladı.

TELEFONLA SİPARİŞ HATTI!

ÜRÜNLERİMİZ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK, FİYAT TEKLİFLERİ VE TOPLU SİPARİŞLERİNİZ İÇİN HEMEN ARAYIN

Firmamız 1984 yılında şahıs firması olarak kurulmuş olup 1993 yılından itibaren Limited Şirket unvanıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Terlik, sandalet, taban ve ayakkabı imalatı iştigal konusu olan firmamız şu anda sektörünün lider kuruluşları arasında yerini almıştır.

Detaylı Kurumsal Bilgi »

MERKEZ OFİS

 • A: Çakmak Mh. 2 Nolu Cd. No:39 Türkiye
  T: +90 (342) 323 31 92
  F: +90 (342) 323 47 95
  E: info@enderplastik.com.tr

FABRİKA

 • A: 4. Organize San. Böl. 83418 Nolu Cd. No: 7 Türkiye
  T: +90 (342) 357 06 60
  F: +90 (342) 357 06 63
  E: info@enderplastik.com.tr